e-Fatura Nedir?

e-Fatura yararları nedir ?

Nedir ?

e-Fatura, yeni bir belge türü olmayıp, kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından oluşturulan sistemin UBL TR formatında oluşturulmasıyla birlikte, gönderen-alıcı arasındaki elektronik olarak gönderilme işleminin genel adıdır.

Elektronik faturalama, oluşturulan faturanın Gelir İdaresi’ne ait e-Fatura Uygulaması aracılığı ile Gelir İdaresi üzerinden geçerek satıcıdan müşteriye gönderilmesi sürecidir. Bu uygulama şirketler arasındaki ve şirketle müşteriler arasındaki fatura bilgisi akışının tamamen otomasyonunu hedefleyen ve kağıt fatura gönderilmesi ve alınmasını elimine eden bir kilometre taşıdır.

e-Fatura Yararları Nedir?

 • Ödeme sürecini ve kayıtların saklanmasını kolaylaştırır,
 • Zaman kontrolünü ve ödeme oranını geliştirir,
 • Ödeme etkinliğini ve online saklamayı geliştirir,
 • Fatura kontrolünde kolaylıklar sunar,
 • Online yönetimi kolaylaştırır,
 • Fatura giderlerini azaltır,
 • Çıktı alma ve posta giderlerini neredeyse ortadan kaldırır,
 • Hızlı uyuşmazlık çözümü sunar,
 • Bazı durumlarda nakit akışını hızlandırır.

e-Fatura Sistemine Erişim

e-Fatura uygulamasına kayıtlı kullanıcılar, uygulamayı 3 farklı yöntemle kullanabilirler:


 • e-Fatura GİB Portalı
 • GİB ile Entegrasyon
 • Özel Entegratör

GİB e-Fatura Portal Yöntemi Kullananlar için;
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) web üzerinde küçük çaplı e-Fatura kullanıcıları için tasarladığı bir çözümdür. e-Fatura’lar manual olarak ve yükleme yöntemi ile oluşturulabilmektedir. Portal yönteminde yükleme yolu ile fatura düzenleme sınırı aylık 500 olarak belirlenmiştir. Bu nedenle yükleme yaptığınız e-Fatura’larda aylık 500 adedi geçtiği takdirde GİB Portal’ından yollanması mümkün olmayacaktır.

GİB Portal’ında arşive alıp indirmediğiniz faturaların saklanma yükümlülüğü GİB sorumluluğunda değildir. GİB faturalarınızı GİB sunucularında saklamayı taahhüt etmemektedir. Olası bir durumda faturanızı sistemde bulamadığınız takdirde GİB sorumlu tutulamaz.

Neden eBillMaker?
eBillMaker offline çalışan bir masaüstü programı olduğu için arşivleme için bir sınır yoktur. Tüm e-Fatura’lar programın çalıştığı bilgisayarda saklanır. İleride istenmeyen durumlar oluşmaması için e-Fatura’larınızı kendi bilgisayarınıza indirip eBillMaker programına aktararak yedekleme ve saklama yapabilir ve programa yüklediğiniz e-Fatura’ları içerikleri ile beraber Excel formatında dinamik bir şekilde istediğiniz fatura alanlarını seçerek raporlayabilirsiniz.

Özel Entegrasyon Yöntemi veya Entegrasyon Yöntemi Kullananlar için;
Özel Entegrasyon yöntemi küçük-orta-büyük çaplı tüm efatura kullanıcıları için tasarlanan bir çözümdür. Bu yöntemde firmadan kaynak datalar veya son hale gelmiş e-Fatura’lar Gelir İdaresi’nden Özel Entegratörlük lisansı almış 3.parti bir firmaya iletilir ve Gelir İdaresi sistemine bu 3. Parti firma tarafından iletilir.

Entegrasyon Yönteminde ise firmalar kendi sistemleri üzerinden direkt olarak Gelir İdaresi sistemine bağlanarak e-Fatura’larını kendi sistemleri üzerinden Gelir İdaresi’ne iletmektedir.

Neden eBillMaker?
e-Fatura’larınıza istediğiniz zaman hiçbir sisteme bağlanmadan anında ulaşmak için faturalarınızı kendi bilgisayarınıza indirip eBillMaker programına aktararak yedekleme ve saklama yapabilir ve programa yüklediğiniz e-Fatura’ları içerikleri ile beraber Excel formatında dinamik bir şekilde istediğiniz fatura alanlarını seçerek raporlayabilirsiniz.

Desktop Placeholder